75 lat straży w Wymysłowie

24 maja 2008 roku był szczególnym dniem w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Wymysłowie. Minęło 75 lat od chwili, kiedy w Wymysłowie utworzona została jednostka ochotniczej straży pożarnej. Kilka miesięcy po jej powstaniu, strażacy musieli wykazać się sprawnością i umiejętnościami podczas gaszenia pożaru jednego z miejscowych gospodarstw. Wówczas jednostka ta była jedną z najnowocześniejszych w Gminie Krobia, bowiem posiadała własną konną sikawkę, która znajduje się na wyposażeniu OSP Wymysłowo po dziś dzień.

Nie bierze już ona udziału w gaszeniu pożarów. Strażacy wykorzystują ją do uświetniania różnych uroczystości oraz do rywalizacji podczas ogólnopolskich i europejskich zawodów sikawek konnych. Sikawki konnej nie mogło więc również zabraknąć 24 maja. To właśnie ona „ prowadziła ” strażackie pododdziały, Dziecięco – Młodzieżową Orkiestrę Dętą oraz zaproszonych gości i mieszkańców Wymysłowa, na jubileuszową, polową mszę św., która w koncelebrze m.in. Wielkoplskiego Kapelana Strażaków – ks. Konrada Kaczmarka, odprawiona została na placu przy remizie. Po uroczystej mszy św. uczestnicy Jubileuszu udali się przed strażnicę, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie figurki św. Floriana – patrona strażaków. Po uroczystym odsłonięciu figurki, wręczone zostały odznaczenia, listy gratulacyjne i upominki tym wszystkim, którzy dla Ochotniczej Straży Pożarnej
w Wymysłowie uczynili w ostatnich latach najwięcej. Zanim jednak uhonorowano osobiste osiągnięcia strażaków, Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała sama Jubilatka – Ochotnicza Straż Pożarna w Wymysłowie, a aktu nadania dokonał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – dh Grzegorz Marszałek. Jeszcze nie umilkły brawa po nadaniu tego jednego z najwyższych „zbiorowych” odznaczeń, a zebrani goście bili gromkie brawa druhowi Prezesowi OSP Wymysłowo – Mieczysławowi Wołkowi, który zyskał uznanie w oczach Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP i otrzymał najwyższe nadawane przez Prezydium odznaczenie – Złoty Znak Związku OSP RP. Warto przypomnieć, że takie samo odznaczenie otrzymał niedawno dh Czesław Duda z OSP Krobia. Prezes Wołk nie był jednak jedynym wyróżnionym tego dnia. Decyzją Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

 Medalem Złotym:

 Łagódka Jan, Zieliński Stanisław, Grzywaczyk Andrzej, Majewski Krzysztof, Ławniczak Marian

 Medalem Srebrnym:

 Kubiak Sylwester, Chudy Henryk, Pakosz Krzysztof, Biernat Maciej, Kamiński Bogdan, Wołk Roman, Nowacki Jan, Biderman Marian,

 Medalem Brązowym:

 Kędziora Paweł, Toporowicz Grzegorz, Ławniczak Karol

 Wyrazy uznania jednostka otrzymała również ze strony przedstawicieli samorządy gminnego, powiatowego oraz zarządów innych jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Krobia, których przedstawiciele wręczyli na ręce Prezesa Zarządu OSP Wymysłowo listy gratulacyjne i drobne upominki. Oficjalną część Jubileuszu zakończył raport złożony przez dowodzącego uroczystościami- Komendanta Miejsko – Gminnego ZOSP RP – Pawła Dudę, po którym strażacy, zaproszeni goście i mieszkańcy Wymysłowa udali się na wspólny poczęstunek, przygotowany m.in. dzięki Gminie Krobia, strażakom Jubilatki i Kołu Gospodyń Wiejskich w Wymysłowie. Wieczorem natomiast można  było się zrelaksować podczas zabawy tanecznej, którą z okazji jubileuszu przygotowali strażacy.  Jubileusz 75 – lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Wymysłowie połączony z 10 – leciem nadania jednostce Sztandaru pokazał, że tak naprawdę dla życia straży, ale również innych organizacji, nie jest najważniejszy sprzęt, czy też środki finansowe zapewniających realizację wszystkich planów. Najważniejsi są bowiem ludzie, bez których zaangażowania, oddania i poświęcenia, racji bytu nie miałaby żadna organizacja społeczna.  

 

 

Tekst Adam Sarbinowski    Foto RENIA i Adam Sarbinowski

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 274689 osób.
realizacja 2011: studio fabryka