Niemiecki cmentarz

Trzy razy badacze wykopaliskowi zawitali  na cmentarz (pierwsy i drugi raz w październiku i listopadzie 2007r) Tym razem natrafiono na mogiłę, która znajdowała się na końcu cmentarza i mieściła szczątki 6 żołnierzy niemieckich. Pochowani zostali przez polaków. Na miejsce natrafiono poprzez robienie odwiertów specjalnym wiertłem. Oprócz szczątków w mogile znaleziono: klamrę od pasa "Gott mit uns", 2 łyżeczki, niezbędnik wojskowy,1 cały nieśmiertelnik w "skórce", obrączkę i zegarek. Była też butelka z włożonymi do środka nieśmiertelnikami i zamknięta korkiem, o której mówił świadek który zakopywał ciała tych żołnierzy. W środku butelki znajdowało się 6 połówek nieśmiertelników, oprócz jednego wszystkie inne udało się odczytać. Wg spisu sporządzonego w 1947r przez ówczesnego architekta powiatowego Teodora Górnego na cmentarzu powinny się znajdować jeszcze dwie mogiły ze szczątkami żołnierzy niemieckich. Prace będą kontynuowane.

JAK ZGINĘLI - Żołnierze ci zginęli w Sułkowicach (trzech żołnierzy) i prawdopodobnie w Starej Krobi. Pierwsza trójka z Sułkowic zginęła na mostku  zamordowana przez żołnierzy rosyjskich (wg świadka) poprzez wbicie bagnetu w tył głowy. O drugiej trójce nic nie wiadomo.

 

Linki gdzie można obejżeć zdjęcia: 

http://www.gostyn.pomost.net.pl/galeria/3/album/index.html
http://www.gostyn.pomost.net.pl/galeria/23/album/index.html

Tekst: STOWARZYSZENIE POMOST Zdjęcia: Marian Biderman 

 

25 kwietnia 2015 r prowadziliśmy prace poszukiwawcze w Wymysłowie, gmina Krobia, powiat gostyński. Na terenie starego cmentarza ewangelickiego, trzy metry od miejsca w którym w 2008 roku odnaleźliśmy mogiłę z 6 żołnierzami, teraz odkryty został grób z 2 żołnierzami. Przy szczątkach oprócz guzików i resztek umundurowania nie odnaleziono żadnych innych artefaktów.  

 

Tekst: Stowarzyszenie Pomost Zdjęcia: Renia

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 274664 osób.
realizacja 2011: studio fabryka