Pielgrzymka Służb Mundurowych do Borku na Zdzież 2016

Co roku przedstawiciele służb mundurowych zjeżdżają w to miejsce z całej Wielkopolski, by złożyć hołd Matce Najświętszej i dziękować Bogu za opiekę. Zgodnie z tradycją, pierwszego dnia lipca w Borku Wlkp. odbyła się Pielgrzymka Służb Mundurowych do Matki Pocieszenia na Zdzieżu, która jest jedną z głównych wydarzeń trwającego kilka dni odpustu w boreckim Sanktuarium Maryjnym.
 
W Borku Wlkp. odbyła się XIV Pielgrzymka Służb Mundurowych. Na Zdzieżu zjawiły się delegacje i poczty sztandarowe z kilku powiatów - łącznie ponad 500 mundurowych osób, głównie strażaków, policjantów, strażników miejskich, braci kurkowych, przedstawicieli kół łowieckich, grup rekonstrukcyjnych, harcerzy i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (98 delegacji i 47 pocztów sztandarowych). Pielgrzymka rozpoczęła się na placu targowym. Stamtąd długą kolumną przemaszerowano na rynek, gdzie pod tablicą ku czci św. Jana Pawła II złożono wiązanki kwiatów i znicze, następnie pochód przeszedł ulicą Zdzieską do Snaktuarium na Zdzieżu. Mszę świętą odprawiono przed ołtarzem polowym.- Mówimy, że Maryja jest Hetmanką Narodu Polskiego, a więc dzisiaj w sposób szczególny witam tych, którzy czują miłość do Pana Boga, przywiązanie do naszej polskiej ojczyzny, są patriotami. I tę miłość do ojczyzny okazują w służbie, ubierając mundur z orzełkiem w klapie, na czapce - powiedział ks. Daniel Litkowski, proboszcz boreckiej parafii witajać serdecznie mundurowych. Burmistrz Marek Rożek przypomniał zgromadzonym słowa pieśni ku czci Matki Boskiej Boreckiej. - "Matko borecka ratuj nas w potrzebie" - dziś przed Toim obliczem stają ci, którzy tu na ziemi ratują życie, mienie i służą ludziom. (...) Swojej misji nie mogliby pełnić, gdyby nie wsparcie duchowe. - mówił burmistrz Marek Rożek.  Homilię wygłosił ks.bp. Zdizsław Fortuniak. Przypomniał o obchodzonejw tym roku rocznicy Chrztu Polski. Zwracając się do mundurowych podkreślał jaka ważną misję wypełniają. - Jesteście  sświadkami niejednokrotni ludzkich nieszczęść i wołania o pomoc - na drogach i na polach, w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych...Tam, gdzie ludzie żyją i tam, gdzie pracują. Uczestniczycie w sytuacjach, które wymagają fachowego przygotowania, ale zarazem są wołaniem o serce, o pocieszenie, są wołaniem o miłosierdzie. Wszystko to ujawnia się w specjalny sposób przed wizerunkiem Matki Pocieszenia. - mówił ks. bp. Zdzisław Fortuniak.W Borku Wlkp. odbyła się XIV Pielgrzymka Służb Mundurowych. Na Zdzieżu zjawiły się delegacje i poczty sztandarowe z kilku powiatów - łącznie ponad 500 mundurowych osób, głównie strażaków, policjantów, strażników miejskich, braci kurkowych, przedstawicieli kół łowieckich, grup rekonstrukcyjnych, harcerzy i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (98 delegacji i 47 pocztów sztandarowych). Pielgrzymka rozpoczęła się na placu targowym. Stamtąd długą kolumną przemaszerowano na rynek, gdzie pod tablicą ku czci św. Jana Pawła II złożono wiązanki kwiatów i znicze, następnie pochód przeszedł ulicą Zdzieską do Sanktuarium na Zdzieżu. Mszę świętą odprawiono przy ołtarzu polowym.
- Mówimy, że Maryja jest Hetmanką Narodu Polskiego, a więc dzisiaj w sposób szczególny witam tych, którzy czują miłość do Pana Boga, przywiązanie do naszej polskiej ojczyzny, są patriotami. I tę miłość do ojczyzny okazują w służbie, ubierając mundur z orzełkiem w klapie, na czapce - powiedział ks. Daniel Litkowski, proboszcz boreckiej parafii witając serdecznie mundurowych. Burmistrz Marek Rożek przypomniał zgromadzonym słowa pieśni ku czci Matki Boskiej Boreckiej. - "Matko borecka, ratuj nas w potrzebie" - dziś przed Twoim obliczem stają ci, którzy tu na ziemi ratują życie, mienie i służą ludziom. (...) Swojej misji nie mogliby pełnić, gdyby nie wsparcie duchowe - mówił burmistrz Marek Rożek.  
Homilię wygłosił ks.bp. Zdzisław Fortuniak. Przypomniał o obchodzonej w tym roku rocznicy Chrztu Polski. Zwracając się do mundurowych podkreślał, jaką ważną misję wypełniają w społeczeństwie. - Jesteście świadkami niejednokrotnie ludzkich nieszczęść i wołania o pomoc - na drogach i na polach, w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych...Tam, gdzie ludzie żyją i tam, gdzie pracują. Uczestniczycie w sytuacjach, które wymagają fachowego przygotowania, ale zarazem są wołaniem o serce, o pocieszenie, są wołaniem o miłosierdzie. Wszystko to ujawnia się w specjalny sposób przed wizerunkiem Matki Pocieszenia - mówił ks. bp. Zdzisław Fortuniak. Po wspólnej modlitwie uczestnicy XIV Pielgrzymki Służb Mundurowych bawili się na pikniku integracyjnym. 

 

 


Tekst: MiS Zdjęcia Gazeta Gostyńska i Gostyń24 oraz Prezes M 

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 274694 osób.
realizacja 2011: studio fabryka