Spotkanie z siedmiokrotnym mistrzem Polski

Ryszard Sierszulski (ur. 8 września 1935 w Podolinie ) - polski siatkarz, siedmiokrotny mistrz Polski, reprezentant Polski. Brązowy medalista Letniej Uniwersjady (1959)  i mistrzostw Europy (1967). 

Kariera sportowa

W siatkówkę zaczął grać w liceum w Kcyni. Z reprezentacją województwa bydgoskiego zajął trzecie miejsce w I Ogólnopolskiej Spartakiadzie Szkolnej w 1953. W 1954 rozpoczął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie  i został zawodnikiem AZS-AWF Warszawa . Ze swoją drużyną sięgnął po mistrzostwo Polski w 1956, 1957, 1958 i 1959. Od 1959 występował w barwach Legii Warszawa , z którą zdobył mistrzostwo Polski w 1962, 1964 i 1967, wicemistrzostwo w 1963, 1965, 1966 oraz brązowy medal mistrzostw Polski w 1960, 1961 i 1968. W sezonie 1968/1969 grał w drużynie LZS Mazowsze. Następnie wyjechał do Francji, gdzie grał i pracował jako trener. Był też trenerem w Belgii.

W reprezentacji Polski debiutował 1 września 1957 w meczu akademickich mistrzostw świata z Libanem. Na turnieju tym wywalczył z drużyną srebrny medal. Wystąpił też m.in. na Letniej Uniwersjadzie w 1959 roku  (3 miejsce), mistrzostwach świata w 1960 (4 miejsce), 1962 (6 miejsce) i 1966 (6 miejsce), mistrzostwach Europy w 1958 (6 miejsce), 1963 (6 miejsce) i 1967 (3 miejsce), oraz Pucharze Świata w 1965 (2 miejsce). Ostatni raz w biało-czerwonych barwach wystąpił 8 listopada 1967 w meczu mistrzostw Europy z NRD. Łącznie w reprezentacji wystąpił w 226 spotkaniach, w tym 194 oficjalnych. 

Żródło Wikipedia 

Pan Ryszard Sierszulski, sławny w świecie siatkarz przebywał w ostatnim czasie w Wymysłowie! Udało mi się z Nim porozmawiać przy kawie w miłej atmosferze. Bardzo sympatyczna,miła osoba, lubiąca wspominać i opowiadać o siatkówce i ludziach, których spotkał w swoim już 80-cio letnim życiu. Był pierwszym polskim leworęcznym siatkarzem w reprezentacji, choć w sumie to umiał grać na przemian i lewą i prawą ręką ale umiejętność lewej ręki przydawała się bardziej. Do dziś ćwiczy ciało i jest w rewelacyjnej kondycji mimo sędziwego już wieku. Uważa, że ćwiczenia na siłowni też są potrzebne, ale ćwicząc swoje ciało bez przyrządów lepiej znamy swoje możliwości. Opowiadał, że wyjeżdżając do Francji znał tylko trzy słowa po francusku "uważaj, patrz i powtarzaj". Młodzież, którą na początku trenował mówiła po francusku, angielsku i flamandzku, więc musiał prosić żeby zwracali się do niego tylko po francusku, aby było mu łatwiej się uczyć tego języka. Wiernym kibicem była Jego mama, która jak tylko była taka możliwość to oglądała Jego mecze w czarno-białym telewizorze i potem ciągle ganiła Go za to, że był nie ogolony. Na pytanie czy siatkówka z jego czasów świetności różni się od dzisiejszej, odpowiedział, że oczywiście, już nawet układ rąk przy odbijaniu piłki czy funkcje zawodników na boisku są różne, inne, a przede wszystkim gra jest szybsza. Pan Ryszard był prekursorem siatkówki francuskiej i belgijskiej,  Grał w tamtejszych drużynach I oraz II ligi, aż do 55 roku życia. Był nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem i grającym zawodnikiem. W dużym stopniu jego zasługą jest późniejszy rozwój siatkówki w obu tych krajach. Zna większość naszych słynnych trenerów siatkówki jak Hubert Jerzy Wagner czy inni, którzy byli jego uczniami a w tej chwili są, lub byli najlepszymi trenerami siatkówki. Pan Ryszard mówi byliśmy naprawdę dobrzy, ale Rosjanie byli w tym czasie lepsi, silniejsi, podziwiał ich w tamtych czasach. Pierwsza szabla reprezentacji narodowej w Pucharze Świata z 1965 roku, to w rzeczywistości bardzo skromny i pełen poczucia humoru człowiek, bardzo miło się z nim rozmawiało, za co serdecznie dziękuję. Dziękuje też pani Oli za ugoszczenie przy kawie i miłą atmosfere.

 

Tekst i Foto Renia  

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 274666 osób.
realizacja 2011: studio fabryka