Zawody Sikawek Konnych 2011

 14 sierpnia, w Cichowie odbyły się VIII Europejskie i XI Krajowe Zawody Sikawek Konnych. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy działania sikawek parowych oraz popisy mistrzów pił spalinowych z STIHL TimbersporT


W zawodach wystartowało 25 załóg kobiecych, 56 męskich i 8 zagranicznych. W ostatniej grupie zadebiutowali Niemcy. Do Cichowa przywieźli nie tylko zabytkową sikawkę z początku dwudziestego wieku, ale również własne konie. Rywalizację poprzedziła prezentacja wszystkich drużyn. Zawody otwarł wicepremier, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP, honorowy obywatel gminy Krzywiń Waldemar Pawlak.

 Zawody w Cichowie są największą tego typu imprezą w kraju. Spotkać więc było można strażaków nie tylko z wielkopolski, ale też z rejonów województwa opolskiego, łódzkiego, kujawsko - pomorskiego czy mazowieckiego. W Cichowie jak na zawody rangi europejskiej przystało, podziwiać można było również pożarników z Czech, Słowacji i Węgier. Po raz pierwszy zaprezentowała się również drużyna z Niemiec.

A wszystkiemu przyświeca jeden cel – wspaniale się bawić. Jednakże jak sama nazwa wskazuje, impreza w Cichowie posiada rangę zawodów i dlatego też nie mogło obyć się bez rywalizacji. Po podliczeniu punktów zdobytych za pokonanie toru przeszkód i przewróceniu za pomocą ręcznie tłoczonej wody tzw. ognika, oraz punktów za prezencję i walory historyczno-estetyczne (min. autentyczność mundurów i sprzętu strażackiego) poszczególnych zespołów, najlepszymi w poszczególnych kategoriach okazali się:

- w kategorii drużyn żeńskich: I miejsce - KDP Kaniew, II miejsce – KDP Gościejew, III miejsce – KDP Łany,

- w kategorii drużyn męskich: I miejsce - OSP Łany, II miejsce – OSP Gościejew, III miejsce – OSP Kaniew

- w kategorii drużyn zagranicznych: I miejsce – Budapeszt (Węgry), II miejsce – Pomaz (Węgry), III miejsce –FF Kallinchen Stadt Zossen (Niemcy).

Ponadto zostały wręczone puchary i dyplomy dla najlepszej drużyny męskiej z terenu powiatu kościańskiego dla OSP Nowa Wieś, oraz dla najdalej oddalonej od miejsca zawodów jednostki startującej w zawodach, którą otrzymali druhowie z Węgier – Berettyóujealu. Zawody te to nie tylko ćwiczenia bojowe i tor przeszkód. Oceniane są zaprzęgi oraz wartość historyczna sikawek. W tych kategoriach klasyfikacje jednostek przedstawiały się następująco:

- ocena sikawek i zaprzęgów: I miejsce - OSP Trzebosz, II miejsce - OSP Okuniew, III miejsce - OSP Sworowo

- ocena wartości historycznej sikawek: I miejsce - OSP Trzebosz, II miejsce - OSP Wyśmierzyce, III miejsce - OSP Wysocko Małe

- za najstaranniej dobrane i utrzymanie konie: OSP Trzebosz

- za najstaranniej dobrany rząd koński: OSP Okuniew

Patronat honorowy nad Zawodami objął Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, natomiast ich organizatorami byli: Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościanie przy współudziale Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Gmina Krzywiń (Gospodarz) oraz pozostałe Samorządy Gmin w powiecie kościańskim, Oddziały Miejsko – Gminne, Gminne Związki Ochotniczych Straży Pożarnych RP w powiecie kościańskim. Komisja sędziowska VIII Europejskich i XI Krajowych Zawodów Sikawek Konnych – Cichowo 2011 działała pod przewodnictwem Sędziego Głównego Zawodów – Dh Zbigniewa Przydróżnego.

 

W galerii przedstawiamy zdjęcia z wszystkich poprzednich zawodów w minionych latach:)

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 274691 osób.
realizacja 2011: studio fabryka